
Pojačali smo bezbednost, dostupnost i brzinu u 2022. godini
Beograd – Pandemija virusa Covid-19 u prethodne dve godine doprinela da internet u Srbiji “preko noći” postane jedan od primarnih kanala komunikacije, informisanja i onlajn kupovine kojem su se okrenule sve starosne grupe u Srbiji, čak i one koje su koristile Internet isključivo kao vid zabave ili samo za razmenu imejl poruka. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku za 2021. godinu, u Republici Srbiji preko 3,9 miliona osoba koristilo je računar svakog ili skoro svakog dana tokom prethodne godine, dok je samo tokom vanrednog stanja 2020. godine upotreba interneta porasla između 10 i 15 odsto. Kada je reč o poređenju Srbije sa svetom, poslednji podaci Svetske banke pokazuju da je upotreba interneta u Srbiji preko 78% ukupne populacije, dok je na svetskom nivou ovaj podatak oko 56%.
Ovi podaci takođe pokazuju da je upotreba društvenih mreža, učestalost interakcija i brzina interneta na istorijskom maksimumu sa tendencijom rasta.
Šezdesete godine 20. veka smatraju se početkom razvoja interneta, a najveću ekspanziju ova mreža doživela je u periodu između 2000. i 2009. godine kad je upotreba porasla za više od milijardu ljudi.
Sa porastom korišćenja interneta proporcionalno raste i briga za bezbednost podataka, kao i sajtova i aplikacija koje koristimo, a koje koriste privatne podatke korisnika, posebno ukoliko je reč o kupovini preko interneta ili drugim raznim zahtevima i uslugama za koje su neophodni privatni podaci.
Istraživanje koje je sproveo Univerzitet u Merilendu (SAD), pokazuje da je svakih 39 sekundi napadnut po jedan uređaj koji je priključen na Internet, a da je jedan od najčešćih puteva koje hakeri koriste takozvana „slaba“ šifra tj. lozinka.
Načini zaštite su različiti, od korišćenja šifara koje nije moguće „pogoditi“, preko korišćenja antivirusnih programa i aplikacija, zatim brisanja neželjenih imejl poruka – posebno onih koje sadrže atačmente za koje ne znate o čemu je reč, dok je jedna od najčešćih zaštita ona koja se primenjuje preko same infrastrukture (hostinga, programskih jezika i slično) koju sajtovi i aplikacije koriste.
Iako na prvi pogled može izgledati nebitno, zapravo je izbor hosting provajdera jedna od najvažnijih, ne samo za funkcionisanje vašeg sajta i imejl komunikacije, već posredno i za reputaciju same kompanije. Saradnja koju s hosting provajderom uspostavljate treba da bude partnerstvo koje će trajati godinama i koje će omogućiti da o jednom delu vaših poslovnih aktivnosti ne morate aktivno da brinete.
Foster + Svensson, agencija za komunikacije i advertajzing od prvog koraka pri uspostavljanju saradnje sa svojim klijentima vodi računa o zaštiti i bezbednosti na Internetu na nekoliko različitih načina. Prioritet nam je sigurnost klijenta i sigurnost korisnika pa stoga vodimo računa da se svi serveri na kojima se nalaze sajtovi, mikrosajtovi i aplikacije naših klijenata nalaze u najsavremenijem Tier-3 data centru koji predstavlja najsavremeniji i najviši nivo usluga sa visokom garantovanom dostupnošću tokom 24 časa. Dostupnost Internet sajtova i aplikacija je važna za izgradnju poverenja korisnika, posebno u domenu e-trgovine kada se kupovina i plaćanje proizvoda obavljaju preko sajta. Naše platforme uvek imaju poslednje verzije softvera i sigurnosnih ažuriranja.
Takođe, omogućen je i potpuni backup koji podrazumeva automatsko kreiranje i čuvanje poslednje 3 dnevne i 4 nedeljne rezervne kopije podataka, kao i mogućnost jednostavnog i samostalnog povraćaja sadržaja. Backupi se čuvaju na fizički odvojenoj lokaciji (u drugom data centru), kako bi se osigurala dostupnost podataka čak i u slučaju prirodne nepogode ili neočekivane havarije na primarnoj lokaciji.
Kada je reč o zaštiti privatnih podataka korisnika, svi serveri se nalaze u Srbiji što ih čini potpuno usklađenim sa lokalnim Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, kao i Evropskim zakonima u oblasti GDPR-a koji regulišu zaštitu i čuvanje privatnih podataka korisnika. Na ovaj način svi privatni podaci o korisnicima se nalaze u Srbiji i dostupni su isključivo ovlašćenim osobama.
U 2022. godini smo proširili hosting ponudu i našim klijentima možemo da ponudimo različite usluge poput deljenog ili privatnog web hostinga na SSD diskovima, Cloud hostinga i drugih usluga koje su vezane za podršku sajtovima, aplikacijama, mirkosajtovima i imejl porukama. Takođe, moguće je koristiti i namenske servere i SSL sertifikate, a sve u cilju bezbednijeg i sigurnijeg okruženja, kvaliteta usluga, brzine protoka podataka, kao i samih performansi različitih vrsta sajtova – od osnovnih prezentacionih sajtova, mikrosajtova, aplikacija, pa do e-commerce sajtova.
Foster + Svensson neguje ideju da svaka digitalna aktivnost i poslovanje koje je vezano za Internet treba da imaju jaku osnovu, a to je ono što nudimo kroz svoje usluge i to od procesa kreiranja ideje, razvoja i dizajniranja rešenja, pa do tehničke podrške, postavke svih elemenata i realizacije projekata. Od početka 2022. godine, Foster + Svensson koristi unapređene servere koji imaju kontinuiran „uptime“ i sa unapređenom infrastrukturom, koju karakterišu sigurnost, povećana brzina i stabilni SSD i Cloud serveri.